Захариева: Добрите односи со Турција и Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес

Добрите односи со турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган се важни за бугарскиот национален интерес, изјави министерката за надворешни работи и заменик-премиер на Бугарија, Екатерина Захариева.

Таа смета дека Турција е важен трговски партнер на Бугарија и дека тој однос влијае на економијата.

Склучувањето на договорот меѓу ЕУ и Турција за бегалците влијаел за намалување на притисокот врз бугарската граница се намалил за повеќе од 89 отсто.

Захариева смета дека треба да се работи на поправање на односите со земјите од Блискиот Исток, кои во последниве години се влошиле.

Source: New feed

Поврзани написи

Leave a Comment