Робињо осуден на 9 години затвор поради силување на Албанка

Италијански суд денес го осуди поранешниот фудбалер на Милан и бразилската репрезентација Робињо на девет години затвор за учество во силување на Албанка во 2013 година. Судот во Милано пресуди дека Робињо и уште 5 други Бразилци ја нападнале жената, која што тогаш имала 22 години, откако претходно ја напиле во дискотека. Судењето за останатите пет лица е на чекање, бидејќи не е позната нивната локација. Робињо, кој што во моментов игра за Атлетико Минеиро во Бразил се изјасни како невин преку неговиот адвокат, но не се појави на ниту…

...повеќе

Нетанјаху призна дека тајно соработува со арапските земји

Плодната соработка со арапските земји генерално е тајна, но убеден сум дека односите со нив ќе продолжат да созреваат и тоа ќе ни овозможи да го прошириме кругот на мирот, изјави Нетанјаху во говорот по повод 44-годишнината од смртта на основачот на Израел Дејвид Бен Гурион. Тој додаде дека мирот со арапските земји ќе дојде, бидејќи тоа се случува постојано, скриено. Заедничките предизвици на арапските земји и Израел како што е зајакнувањето на иранското влијаение на Блискииот Исток создаваат заеднички интереси, оценуваат израелски аналитичари и посочуваат дека тоа може да…

...повеќе

ЛЕ: 11 екипи обезбедија „европска пролет“ досега

Денеска во 19 часот во Лигата на Европа се одиграа 14 натпревари по кои се познати вкупно 11 екипи што изборија пласман во нокаут фазата, која ќе се игра напролет. Пред денешното коло пласман имаа обезбедно Арсенал, Динамо Киев, БС (Стеауа), Лацио и Зенит, а на нив денес им се придружија и Салцбург, Виљареал, Плзен, Остерсунд, Ница и Реал Сосиедад. Во терминот од 21 часот вечерва се играат уште 10 натпревари од петтото коло. Source: New feed

...повеќе

Минимален пораз на Вардар на гостувањето кај Зенит

Со резултат од 2-1 македонскиот шампион Вардар се враќа од гостувањето кај руски Зенит во натпреварот од 5. коло од групната фаза на Лигата на Европа. Ова е петти пораз за Вардар во пет натпревари и е со најмала разлика во однос на досегашните резултати. Домаќините подобро го започнаа натпреварот и водеа со 2-0 на полувремето со головите на Дмитри Полоз и Емилиано Рогони, а голманот на Вардар, Филип Гачевски успеа да одбрани и пенал. Вардар го ублажи поразот во второто полувреме со голот на Дејан Блажевски во 3 минута…

...повеќе

Минимален пораз на Вардар на гостувањето кај Зенит

Со резултат од 2-1 македонскиот шампион Вардар се враќа од гостувањето кај руски Зенит во натпреварот од 5. коло од групната фаза на Лигата на Европа. Ова е петти пораз за Вардар во пет натпревари и е со најмала разлика во однос на досегашните резултати. Домаќините подобро го започнаа натпреварот и водеа со 2-0 на полувремето со головите на Дмитри Полоз и Емилиано Рогони, а голманот на Вардар, Филип Гачевски успеа да одбрани и пенал. Вардар го ублажи поразот во второто полувреме со голот на Дејан Блажевски во 3 минута…

...повеќе

Вработените во Амазон во Германија и Италија ќе штрајкуваат на „Црн петок“

Утре низ светот се прославува популарниот „Црн петок“, ден на огромни попусти. На тој ден се прават огромен број нарачки, па вработените во Амазон во Германија и Италија решија да го искористат тоа и повикаа на штрајк за да го привлечат вниманието на своите услови за работа. – Тоа за нас е најдобриот ден да извршиме притисок врз работодавачите, кои со години не игнорираат, а проблемите на вработените, посебно здравствените, се чести во Германија, но и во целиот свет, изјави портпаролот на главниот германски синдикат во услужни дејности Томас Фос.…

...повеќе

Вработените во Амазон во Германија и Италија ќе штрајкуваат на „Црн петок“

Утре низ светот се прославува популарниот „Црн петок“, ден на огромни попусти. На тој ден се прават огромен број нарачки, па вработените во Амазон во Германија и Италија решија да го искористат тоа и повикаа на штрајк за да го привлечат вниманието на своите услови за работа. – Тоа за нас е најдобриот ден да извршиме притисок врз работодавачите, кои со години не игнорираат, а проблемите на вработените, посебно здравствените, се чести во Германија, но и во целиот свет, изјави портпаролот на главниот германски синдикат во услужни дејности Томас Фос.…

...повеќе

Ципрас: Германија треба да си ја врати стабилноста

Германија, која што е соочена со незапаметена политичка криза треба да си ја врати стабилноста, оценува грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Би била добра работа Германија да си ја врати стабилноста и да продолжи по патот на единството и солидарноста на Европа, изјави Ципрас во Париз, каде денеска ја прими наградата за политичка храброст, која ја доделува списанието Политик антернасионал. По парламентарните избори во Германија, канцеларката Ангела Меркел не успеа да договори коалиција со либералите и зелените. – Критична точка за Европа не е само новата насока, туку и новата…

...повеќе

Ципрас: Германија треба да си ја врати стабилноста

Германија, која што е соочена со незапаметена политичка криза треба да си ја врати стабилноста, оценува грчкиот премиер Алексис Ципрас. – Би била добра работа Германија да си ја врати стабилноста и да продолжи по патот на единството и солидарноста на Европа, изјави Ципрас во Париз, каде денеска ја прими наградата за политичка храброст, која ја доделува списанието Политик антернасионал. По парламентарните избори во Германија, канцеларката Ангела Меркел не успеа да договори коалиција со либералите и зелените. – Критична точка за Европа не е само новата насока, туку и новата…

...повеќе

Апел за помош за малиот Александар: Се бара донатор на коскена срцевина

Почитувани пријатели, Нашиот Александар, кој има нецели три години, боледува од Бета таласемија. Накратко, се работи за генетско заболување што предизвикува низок хемоглобин и намален број на црвени крвни зрнца. Тоа значи дека Александар е често подложен на трансфузии на крв за да може да има нормален живот. За целосно заздравување, потребна е трансплантација на коскена срцевина, којашто ќе се направи во странство во блиска иднина – најдоброто време за трансплантација е помеѓу третата и четвртата година. За тие што сакаат да прочитаат повеќе информации за болеста, кликнете овде Со…

...повеќе