Отстранети шаторите од пред Собрание

Само неколку часа по поставувањето на шаторите пред Собрание од страна на здружението „Семакедонски национален совет“, тие беа отстранети. Претходно од здружението порачаа дека нема да си заминат од таму сè додека не се повлече законот за употреба на јазиците. „Овие протести почнуваат од вечерва и ќе бидат константни. Ќе се обидеме институционално да го решиме проблемот. Поднесовме два документи, едниот до Уставниот суд во кој што бараме да се произнесе за законот за двојазичност и да ја стопира постапката во собрание, а вториот документ е поднесок до Јавното обвинителство…

...повеќе

Полицијата ја објави потерницата по убиецот на Јанушев… | Н.Македонија

Н.Македонија – 22:03 21/11 Полицијата ја објави потерницата по убиецот на Јанушев Министерството за внатрешни работи објави јавна потрага на својата веб страна по осомничениот Филип Секуловски за убиството на 28-годишниот фудбалер Мартин Јанушев. AKO: МВР ја објави потерницата по Филип Секуловски осомничен за убиство на Мартин Јанушев 24 Вести: МВР ја објави потерницата за Филип Секуловска Макфакс: МВР ја објави потерницата по Филип Секуловски, осомничен за убиството на фудбалерот Јанушев 41 поврзани вести » Powered by WPeMatico

...повеќе

ВМРО-НП Охрид: Ја поздравуваме одлуката на МПЦ за наоѓање начин за признавање на црквата

„ВМРО – Народна партија од Охрид ја поздравува одлуката на светиот синод на Македонската Православна Црква да изнајде начин за признавање на нашата света апостолска православна црква и секако да се исправи една историска неправда од 1767 година кога беше укината Охридската Археископија. За таа цел го охрабруваме светиот синод на МПЦ да продолжи да разговара со сите православни цркви, особено со оние кој вистински сакаат да помогнат во признавањето на МПЦ, а тоа во моментов е Бугарската Православна Црква. Нашиот апел до двете православни и сестрински цркви и до…

...повеќе

Трамп помилува две мисирки пред Денот на благодарноста

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска „помилува“ две мисирки во пресрет на Денот на благодарноста, согласно традицијата на Белата куќа и се пошегува дека ќе се обиде да ја исправи одлуката на Обама за помилуваните мисирки од негова страна. – Како што знаете, многу сум активен во менување на одлуките на мојот претходник. Сепак, ме известија од Белата куќа дека помилувањата за Татер и Тот не може да бидат повлечени, рече Трамп посочувајќи на мисирките кои што поранешниот претседател Обама ги помилува минатата година. Доналд Трамп денеска ги помилува мисирките Вишбон…

...повеќе

Мнангагва утре ќе положи заклетва како претседател на Зимбабве

Емерсон Мнангагва ќе биде наследникот на Роберт Мугабе на претседателската функција во Зимбабве и се очекува утре да положи заклетва како шеф на државата, соопшти секретарот на владејачката апртија ЗАНУ-ПФ, Патрик Чинамаса. Мнангагва беше потпретседател на државата, пред да биде разрешен од Мугабе, по што следуваше негово симнување од страна на војската. Следните избори во Зимбабве треба да се одржат до септември 2018 година. Powered by WPeMatico

...повеќе

Мнангагва утре ќе положи заклетва како претседател на Зимбабве

Емерсон Мнангагва ќе биде наследникот на Роберт Мугабе на претседателската функција во Зимбабве и се очекува утре да положи заклетва како шеф на државата, соопшти секретарот на владејачката апртија ЗАНУ-ПФ, Патрик Чинамаса. Мнангагва беше потпретседател на државата, пред да биде разрешен од Мугабе, по што следуваше негово симнување од страна на војската. Следните избори во Зимбабве треба да се одржат до септември 2018 година. Source: New feed

...повеќе

Утре започнува „Караван за детство без пречки“ на Скопје филм фестивал во соработка со УНИЦЕФ

Скопје филм фестивал во соработка со канцеларијата на УНИЦЕФ во Р.Македонија се организатори на филмскиот фестивал “Караван за детство без пречки“, кој започнува утре и ќе се одвива во периодот од 22.11.2017 до 14.12.2017 во шест општини на територијата на Р.Македонија; Свети Николе (22.11.2017), Кавадарци (23.11.2017), Битола (28.11.2017), Штип (11.12.2017), Кичево (12.12.2017) и Гостивар (14.12.2017). Фестивалот ќе се реализира преку еднодневни настани со филмска програма, анимирани и играни краткометражни филмови за деца од 9-13 години, наменети за промоција на инклузијата на децата со попреченост, нивните права и способности. Пред почеток…

...повеќе

Бешикташ се пласираше во осминафиналето од Лигата на Шампионите

Со нерешениот резултат 1-1 против тимот на Порто, Бешикташ обезбеди пласман во осминафиналето од Лигата на Шампионите. Тие имаат 11 поени, односно 4 повеќе од второпласираниот Порто на едно коло пред крајот во групата Г, со што станаа петтиот тим кој што обезбеди пласман во нокаут фазата после ПСЖ, Баерн, Манчестер Сити и Тотенхем. Со ист резултат заврши и натпреварот помеѓу Спартак Москва и Марибор од групата Е, каде што лидер е Ливерпул со 8 поени, пред Севиља со 7, додека Спартак има 6, а Марибор е без шанси со…

...повеќе

Германската полиција пронајде дел од украдените работи кои му припаѓале на Џон Ленон

Дневници, очила и кутија за цигари се помеѓу десетиците предмети кои што му припаѓале на Џон Ленон, а беа откриени од германската полиција, откако биле украдени од возачот на Јоко Оно во 2006 година. Осомничениот, Корал Карсан, кој што живее во Турција во моментов е недостапен за германските власти. Поранешниот шофер кој што работел за Јоко Оно поминал 60 дена во затвор во 2007 година во САД откако се обидел да ја уцени Оно. – Веруваме дека тој е виновен за кражба на овие предмети, изјавија од германската полиција. Вкупно…

...повеќе

Германската полиција пронајде дел од украдените работи кои му припаѓале на Џон Ленон

Дневници, очила и кутија за цигари се помеѓу десетиците предмети кои што му припаѓале на Џон Ленон, а беа откриени од германската полиција, откако биле украдени од возачот на Јоко Оно во 2006 година. Осомничениот, Корал Карсан, кој што живее во Турција во моментов е недостапен за германските власти. Поранешниот шофер кој што работел за Јоко Оно поминал 60 дена во затвор во 2007 година во САД откако се обидел да ја уцени Оно. – Веруваме дека тој е виновен за кражба на овие предмети, изјавија од германската полиција. Вкупно…

...повеќе