Додик: Не сум против независноста на Косово

Не сум против независност на Косово, но тоа прашање треба да го реши Белград, а Република Српска ќе ја следи Србија, рече претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Тој во интервју за Дојче веле, направено во октомври, а објавено денес вели дека политиката на Белград за зачувување на територијалниот интегритет е оптоварување за Република Српска, бидејќи досега тие би се одвоиле од Босна и Херцеговина. На прашање на новинарот тој одговара дека не е против независноста на Косово. – Ако Белград одлучи така, јас немам ништо против. Но тогаш следува…

...повеќе

Додик: Не сум против независноста на Косово

Не сум против независност на Косово, но тоа прашање треба да го реши Белград, а Република Српска ќе ја следи Србија, рече претседателот на Република Српска, Милорад Додик. Тој во интервју за Дојче веле, направено во октомври, а објавено денес вели дека политиката на Белград за зачувување на територијалниот интегритет е оптоварување за Република Српска, бидејќи досега тие би се одвоиле од Босна и Херцеговина. На прашање на новинарот тој одговара дека не е против независноста на Косово. – Ако Белград одлучи така, јас немам ништо против. Но тогаш следува…

...повеќе

ВИДЕО: 33 лица повредени по две експлозии во фабрика во близина на Њујорк

Вкупно 33 лица се повредени, вклучувајќи и седум пожарникари по серија експлозии кои што се случиле во фабрика за производство на козметика во близина на Њујорк. Еден вработен во фабриката се смета за исчезнат. Пожарникарите биле повредени од втората експлозија која што се случила додека тие помагале на повредените од првата. Според официјалните информации, првата експлозија се случила околу 10.30 часот во фабриката за козметика „Верла интернешнл“. На ниту еден од повредените не им е загрозен животот. Powered by WPeMatico

...повеќе

33 лица повредени по две експлозии во фабрика во близина на Њујорк

Вкупно 33 лица се повредени, вклучувајќи и седум пожарникари по серија експлозии кои што се случиле во фабрика за производство на козметика во близина на Њујорк. Еден вработен во фабриката се смета за исчезнат. Пожарникарите биле повредени од втората експлозија која што се случила додека тие помагале на повредените од првата. Според официјалните информации, првата експлозија се случила околу 10.30 часот во фабриката за козметика „Верла интернешнл“. На ниту еден од повредените не им е загрозен животот. Source: New feed

...повеќе

Луѓето поминуваат по три години од животот во тоалет

Вчера се одбележуваше Светскиот ден на тоалетот, воведен во 2011 година со цел подигнување на свеста за глобалната санитарна грижа. Една од целите на потегот е потребата за помош на 4,5 милијарди луѓе во светот кои живеат без соодветни санитарни услови и тоалет. Инаку, според некои истражувања луѓето во својот живот просечно во тоалет поминуваат околу 3 години. Според истражувањата мажите на школката поминуваат повеќе време од жените, а според изјавите на дел од нив, тоа е единственото катче каде што можат во мир и спокојство да прочитаат весник. Powered…

...повеќе

БПЦ ќе се консултира со останатите православни цркви пред да одлучи по барањето на МПЦ

Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката. Од БПЦ изјавиле дека предлогот ќе биде разгледан на седницата на 27 ноември, но не очекуваат дека веднаш ќе биде донесена одлука. Синодот на МПЦ-ОА на 9 овој месец испрати писмо до БПЦ во кое се бара воспоставување на „евхаристиско единство со возобновената Охридска Архиепископија во лицето на Македонската православна црква“. – Македонската православна црква –…

...повеќе

Луѓето поминуваат по три години од животот во тоалет

Вчера се одбележуваше Светскиот ден на тоалетот, воведен во 2011 година со цел подигнување на свеста за глобалната санитарна грижа. Една од целите на потегот е потребата за помош на 4,5 милијарди луѓе во светот кои живеат без соодветни санитарни услови и тоалет. Инаку, според некои истражувања луѓето во својот живот просечно во тоалет поминуваат околу 3 години. Според истражувањата мажите на школката поминуваат повеќе време од жените, а според изјавите на дел од нив, тоа е единственото катче каде што можат во мир и спокојство да прочитаат весник. Source:…

...повеќе

БПЦ ќе се консултира со останатите православни цркви пред да одлучи по барањето на МПЦ

Пред да донесе одлука за признавање на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, светиот синод на Бугарската православна црква ќе се консултира со останатите 14 православни цркви, меѓу кои и руската, српската и грчката. Од БПЦ изјавиле дека предлогот ќе биде разгледан на седницата на 27 ноември, но не очекуваат дека веднаш ќе биде донесена одлука. Синодот на МПЦ-ОА на 9 овој месец испрати писмо до БПЦ во кое се бара воспоставување на „евхаристиско единство со возобновената Охридска Архиепископија во лицето на Македонската православна црква“. – Македонската православна црква –…

...повеќе

Европската банкарска агенција се сели во Париз

Новото седиште на Европската банкарска агенција (ЕБА) ќе се сели во Париз, одлучи Советот на ЕУ на денешното гласање. Седиштето на ЕБА претходно се наоѓаше во Лондон, па поради излезот на Велика Британија од Европската Унија, се бараше нов град. По трите круга гласање на Советот на ЕУ, Париз и Даблин добија ист број на гласови, а победникот беше определен по случаен избор, со извлекување. Претходно денеска, Советот на ЕУ го назначи Амстердам за следно седиште на Европската агенција за лекови, откако по три круга гласање, холандската престолнина беше избрана…

...повеќе

Заев пристигна во Белград, на аеродромот пречекан од министерот Ненад Поповиќ

Зоран Заев вечерва пристигна во Белград, каде што утре се очекува да се сретне со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и со српската премиерка Ана Брнабиќ. На аеродромот „Никола Тесла“, македонскиот премиер беше пречекан од српскиот министер за иновации и технолошки развој Ненад Поповиќ. Поповиќ е српскиот министер чие што име се споменува во „Рајските документи“. Според документите што излегоа од две агенции за оф шор услуги од Бермудските Острови и Сингапур, покажуваат дека Поповиќ поседува имот што вреди најмалку 75 милиони долари, а дека неговата пазарна вредност е повисока…

...повеќе