Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на Приштина

Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на косовскиот главен град Приштина, a битката за нов четиригодишен мандат ја доби со разлика од 307 гласови. Ахмети од Движењето „Самоопределување“ прогласи победа и ги повика граѓаните на Приштина да прослават. И првиот мандат за градоначалник го доби во вториот круг од изборите на 1 декември 2013 годна, кога доби околу 2.500 гласови повеќе од неговиот противкандидат Иса Мустафа. Powered by WPeMatico

...повеќе

Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на Приштина

Шпенд Ахмети е старо новиот градоначалник на косовскиот главен град Приштина, a битката за нов четиригодишен мандат ја доби со разлика од 307 гласови. Ахмети од Движењето „Самоопределување“ прогласи победа и ги повика граѓаните на Приштина да прослават. И првиот мандат за градоначалник го доби во вториот круг од изборите на 1 декември 2013 годна, кога доби околу 2.500 гласови повеќе од неговиот противкандидат Иса Мустафа. Source: New feed

...повеќе

ВИДЕО: „Долче Габана“ тестенини

Италијанската дизајнерска модна куќа „Долче Габана“, во соработка со италијанскиот произведувач на тестенини „Пастифицио ди Мартино“, креираше серија сушени тестенини во лимитирани издание. Тестенините се продаваат во дизајнирани амбалажи. Направени се во четири форми, а произведени се само 5.000 парчиња. Покрај тестенините, дизајнерите на „Долче Габана“ креирале и престилка со натпис „Ла Фамиглиа, Ла Паста, е Л’италиа! (La Famiglia, La Pasta, e L’Italia!). Powered by WPeMatico

...повеќе

Сириската војска повторно го презема Абу Камал, последното упориште на ИД во Сирија

Сириските владини сили заедно со нивните сојузници повторно воспоставија контрола над градот Абу Камал, последното упориште на екстремистичката организација Исламска држава во Сирија, јавија сириските медиуми. Кон почетокот на месецов, сириската војска прогласи победа над ИД во Абу Камал, но џихадистите потоа извришија контра напад, со што ја преземаа контролата над градот. Powered by WPeMatico

...повеќе

ВИДЕО: „Долче Габана“ тестенини

Италијанската дизајнерска модна куќа „Долче Габана“, во соработка со италијанскиот произведувач на тестенини „Пастифицио ди Мартино“, креираше серија сушени тестенини во лимитирани издание. Тестенините се продаваат во дизајнирани амбалажи. Направени се во четири форми, а произведени се само 5.000 парчиња. Покрај тестенините, дизајнерите на „Долче Габана“ креирале и престилка со натпис „Ла Фамиглиа, Ла Паста, е Л’италиа! (La Famiglia, La Pasta, e L’Italia!). Source: New feed

...повеќе

Сириската војска повторно го презема Абу Камал, последното упориште на ИД во Сирија

Сириските владини сили заедно со нивните сојузници повторно воспоставија контрола над градот Абу Камал, последното упориште на екстремистичката организација Исламска држава во Сирија, јавија сириските медиуми. Кон почетокот на месецов, сириската војска прогласи победа над ИД во Абу Камал, но џихадистите потоа извришија контра напад, со што ја преземаа контролата над градот. Source: New feed

...повеќе

Мароко: 15 загинати во стампедо при делење храна

Во стампедо, што се создало при делење на храна во јужниот дел на Мароко, загинаа 15 лица, а петмина се повредени, соопшти мароканското Министерство за внатрешни работи. Инцидентот се случил во местото Сиди Булалам во провинцијата Есаурам, во време кога локалната служба делела храна. Source: New feed

...повеќе

Мугабе се согласи да поднесе оставка

Претседателот на Зимбабве Роберт Мугабе прифати да се повлече од функцијата, по 37 години, тврди извор запознаен со преговорите меѓу Мугабе и војската. Изворот не можел да даде повеќе детали за поднесувањето на оставка на Мугабе. Source: New feed

...повеќе

Чиле: Демонстранти упаднаа во предизборниот штаб на Пинера

Демонстранти денеска упаднаа во предизборниот штаб на чилеанскиот кандидат за претседател Себастиан Пинера. Локалната полиција интервенирала и привела 21 лица. Демонстрантите се обиделе да се спротивстават, поради што се нанесени материјални штети врз зградата на штабот. Демонстрантите се членови на организацијата „Бесна младина“. Source: New feed

...повеќе

Магла на Стража и на Плетвар

Поради појава на магла, видливоста на планинските превои Стража и Плетвар е ограничена на 30 до 40 метри, соопштија ЈП Македонија пат и АМСМ. Возачите се предупредуваат и на можна е појава на помали одрони во клисурите и усеците, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово–Дебар-Струга, Д.Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Од 15-ти ноември стапи во сила и законската обврска за задолжително поседување зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска…

...повеќе