Рома го доби градското дерби со Лацио

Екипата на Рома го доби дербито на 13.коло на Серија А воедно и градското дерби на Рим откако вечерва го совлада Лацио со 2:1.Ова за екипата на Рома е вкупно десетта победа сезонава на дванаесетте одиграни натпревари во шампионатот на Италија. Рома поведе со головите на Диего Пероти во 49.минута и на Раџа Наинголан во 53.минута, додека стрелец за Лацио беше Чиро Имобиле во 72.минута од пенал. Рома се проби на третото место на табелата со 30 бодови, додека Лацио со 28 бодови е на петото место. Вечерва од оваа…

...повеќе

Почина легендарниот кревач на тегови Наим Сулејманоглу

Легендарниот турски кревач на тегови Наим Сулејманоглу почина денеска во Истанбул, откако во болницата „Мемориал“ му беше извршена трансплантација на црниот дроб. Сулејманоглу е роден на 23 јануари 1967 година. Тој беше светски првак седум пати, европски првак шест пати, а различни светски рекорди имаше поставено дури 46 пати. Source: New feed

...повеќе

Прва победа за кошаркарите на Шкупи

Кошаркарите на новиот прволигаш Шкупи ја постигнаа првата победа сезонава откако во рамките на 7.коло го совладаа Карпош Соколи со 86:77. Домашниот тим беше подобар во првите три четвртини, додека фаворитот Карпош Соколи ја доби само последнта четвртина. Очекувано гостинска победа со 82:67 оствари и Куманово во дуелот со Кожув. Денеска се одиграа уште два натпревара од оваа рунда: Пелистер – Струмица 76:86 и Блокотехна – Охрид 92:78. Утре од 17 часот се игра дербито на колото Гостивар – Работнички. Дуелот Фени Индустри – МЗТ Скопје е закажан за 29.ноември.…

...повеќе

Прва победа за кошаркарите на Шкупи

Кошаркарите на новиот прволигаш Шкупи ја постигнаа првата победа сезонава откако во рамките на 7.коло го совладаа Карпош Соколи со 86:77. Домашниот тим беше подобар во првите три четвртини, додека фаворитот Карпош Соколи ја доби само последнта четвртина. Очекувано гостинска победа со 82:67 оствари и Куманово во дуелот со Кожув. Денеска се одиграа уште два натпревара од оваа рунда: Пелистер – Струмица 76:86 и Блокотехна – Охрид 92:78. Утре од 17 часот се игра дербито на колото Гостивар – Работнички. Дуелот Фени Индустри – МЗТ Скопје е закажан за 29.ноември.…

...повеќе

Талески: Вардар покажа дека е вистински европски шампион

Македонскиот репрезентативец во дресот на германскиот ракометен шампион Рајн Некар Ловен Филип Талески ги одигра своите минути во Скопје против Вардар, а на прес-конференцијата тој кажа дека „црвено-црните“ се вистински европски прваци. – Вардар покажа дека е вистински европски првак. Одигра добар натпревар. Ние постојано го бркавме резултатот, а Вардар знаеше како треба да игра. Мора да направиме добра анализа за следниот дуел што ќе го играме во Мајнхајм и да ги корегираме грешките, изјави Талески. Загрижен по поразот втор по ред беше тренерот на гостите Николај Јакобсен. Пред два…

...повеќе

Раул: Игравме до перфекција

Ракометарите на Вардар со сигурна игра во текот на сите 60 минути ја обезбедија седмата победа во групата и го совладаа германскиот првак Рајн Некар Ловен со 30:26. На прес-конференцијата тренерот на „црвено-црните“ Раул Гонзалез изјави дека е задоволен од играта и победата на тим од најсилната лига во светот. – Јас сум задоволен од играта и што победивме тим од германската лига, која е најсилна на светот. Добро се подготвивме за играта „7 на 6“. Имавме и добар старт и одигравме подобро и од дуелот со Барселона, рече тој.…

...повеќе

Европскиот првак Вардар надмоќен против германскиот шампион

Европскиот и македонски шампион Вардар ја постигна и седмата победа во групата А од Лигата на шампионите откако попладнево во рамките на 8.коло на домашен терен во исполнетата сала во СЦ „Јане Сандански“ го совлада првакот на Германија Рајн Некар Ловен со 30:26 (17:13). „Вардарци“ водството го имаа во текот на целиот натпревар и заслужено стигнаа до победата и сега се зацврстија на првото место во групата со 15 бодови. За Рајн Некар Ловен ова беше прв пораз во групата и остана на втората позиција со 11 бодови. Европскиот шампион…

...повеќе

Европскиот првак Вардар надмоќен против германскиот шампион

Европскиот и македонски шампион Вардар ја постигна и седмата победа во групата А од Лигата на шампионите откако попладнево во рамките на 8.коло на домашен терен во исполнетата сала во СЦ „Јане Сандански“ го совлада првакот на Германија Рајн Некар Ловен со 30:26 (17:13). „Вардарци“ водството го имаа во текот на целиот натпревар и заслужено стигнаа до победата и сега се зацврстија на првото место во групата со 15 бодови. За Рајн Некар Ловен ова беше прв пораз во групата и остана на втората позиција со 11 бодови. Европскиот шампион…

...повеќе

ВИДЕО: Ново изненадување од Тесла – електромобилот Роудстер

На презентацијата на својот камион на електричен погон, Илон Маск ги изненади присутните со ненајавено претставување на новото патничко возило на Тесла – Роудстер. Се работи за спортски електромобил којшто Тесла го најавува веќе некое време. Тоа е всушност втора генерација на серијата што се произведуваше од 2008. до 2012 година. Новиот автомобил на електричен погон, со две врати има динамичен дизајн и изразито спортски изглед. За оние кои претпочитаат нешто „помалку стандардна” верзија, Тесла ќе понуди и ограничена серија, со ознака – „Роудстер Фаундерс“ серија од 1.000 примероци, кои…

...повеќе

Чанта во облик на куче

На сите во светот на модата им е познато колку модниот дизајнер Том Браун го сака своето куче Хектор, па често го користи како инспирација за своите креации и колекции. Па така, последното што тој го дизајнираше е чанта во облик на Хектор, и линија џемпери за кучиња. Чантата е изработена од крокодилска кожа, па нејзината цена изнесува 35.000 долари, што е доста блису до онаа на неговата претходна легендарна и елегантна Хермес Биркин торбичка. Модниот додаток може да се купи само стоковната куќа „Коллетс“ во Париз. Source: New feed

...повеќе