Германскиот Нобеловец го шокираше светот: Рак се добива од овие две намирници, да знаеле луѓето немаше да умираат така брзо!

Основната причина за рак службено е откриена пред 1923., а пронаоѓачот за тоа во 1931. добил Нобелова награда за медицина. Многу малку луѓе знаат за тоа , бидејќи за жал таа вистина е скриена од јавноста. Во 1931 г германскиот научник Otto Heinrich Warburg (1883.-1970.) примил Нобелова награда за пронаоѓање на основната причина за рак. Др Warburg открил дека ракот е резултат на антифизиолошкиот начин на живот. Антифизиолошкиот начин на исхрана (претежно храна која закиселува) и физичката неактивност на телото создаваат кисела средина со слабо снабден кислород. Клеточната киселина се…

...повеќе

Голема трагедија за Србија: Две репрезентативки загинаа во тешка сообраќајна несреќа | Сител

Сител – 22:16 15/11 Во тешка сообраќајна несреќа која се случи во Србија, кај местото Ковачица загинаа две државни шампионки во бодибилдинг. Во несреќата загинаа 48-годишната Бранислава Јовановиќ и 16-годишната Милица Беслаќ, шампионки на Србија во бодибилдинг и … Сител: Јово во страотната несреќа остана без сопругата и ќерката: Го видов знакот „Стоп“, ама налета камионот, знаев дека нема да преживее AKO: Српски репрезентативки бодибилдерки загинаа во сообраќајна несреќа Exclusive.mk: Српски репрезентативки бодибилдерки загинаа во сообраќајна несреќа 4 поврзани вести » Powered by WPeMatico

...повеќе

Се урна авион со туристи во Танзанија, 11 мртви

Единаесет лица загинаа денеска откако се урна авион со туристи во Танзанија. Авионот летал кон националниот парк Серенгети, соопшти танзаниската авиокомпанија „Костал авиејшн“. Во авионот „Цесна караван“ имало 10 патиници и пилотот, а летал од градот Аруша. Се уште не се познати причините за несреќата, а од танзаниската авиокомпанија не ги објавија имињата на жртвите. Powered by WPeMatico

...повеќе

Се урна авион со туристи во Танзанија, 11 мртви

Единаесет лица загинаа денеска откако се урна авион со туристи во Танзанија. Авионот летал кон националниот парк Серенгети, соопшти танзаниската авиокомпанија „Костал авиејшн“. Во авионот „Цесна караван“ имало 10 патиници и пилотот, а летал од градот Аруша. Се уште не се познати причините за несреќата, а од танзаниската авиокомпанија не ги објавија имињата на жртвите. Source: New feed

...повеќе

ВИДЕО: Фока станала „редовен гостин“ во ресторан во Ирска

За време на поплавите во Ирска, вработените во рибен ресторан во близина на брегот во градот Виклоу ја хранеле фоката Семи што таа добро го запомнила. Оттогаш фоката го посетува три пати дневно и не се враќа во морето без оброк, што ја направи вистинска атракција во округот Виклоу. Source: New feed

...повеќе

Могерини: Без реформи во судството Албанија не може да ги започне преговорите за членство во ЕУ

Денеска во Брисел, шефицата за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини се сретна со албанскиот министер за надворешни работи, Бушати и му порача дека судските реформи во земјата се најважни доколку сака да ги започне преговорите за членство во Унијата. – Оваа реформа е многу важен клуч за интеграцијата на Албанија. Тоа е еден процес на трансформација, кој ќе послужи за многу сектори, како бизнисот и слично. Овде има простор за подобрување за да се постигне целосниот потенцијал, затоа ја посочивме оваа реформа, оцени Могерини. Според неа, 2018…

...повеќе

Могерини: Без реформи во судството Албанија не може да ги започне преговорите за членство во ЕУ

Денеска во Брисел, шефицата за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини се сретна со албанскиот министер за надворешни работи, Бушати и му порача дека судските реформи во земјата се најважни доколку сака да ги започне преговорите за членство во Унијата. – Оваа реформа е многу важен клуч за интеграцијата на Албанија. Тоа е еден процес на трансформација, кој ќе послужи за многу сектори, како бизнисот и слично. Овде има простор за подобрување за да се постигне целосниот потенцијал, затоа ја посочивме оваа реформа, оцени Могерини. Според неа, 2018…

...повеќе

Што претставува и од кога започнал гестот на покажување на „среден прст“?

Покажувањето среден прст е гест кој што се користи илјади години, а никој не може со сигурност да каже што значи оригиналниот „дрзок прст“, иако се претпоставува дека треба да претставува пенис. – Средниот прст е пенис, а двата свиткани прсти од страната претставуваат тестиси. Тоа е фалусен гест, вели познатиот антрополог, Дезмонд Морис за Би-Би-Си. Прв пишан документ во кој што се споменува покажувањето на среден прст е во комедијата „Облаци“ на Аристофан во 424 година пред нашата ера. Во комедијата среден прст му се покаува на Сократ од…

...повеќе

Српската опозиција побара ОБСЕ да ги набљудува белградските избори

Претставници на десет опозициски партии, движења и организации до српското Собрание поднесоа иницијатива со која што бараат присуство на ОБСЕ на белградските избори и евентуалните парламентарни. Од власта одговорија дека немаат ништо против набљудувањето на било кои извори. Против набљудувањето на изборите од страна на ОБСЕ е движењето Двери, туку тие бараат поддршка за да се натера власта да ги среди избирачкиот список и да ги ослободи медиумите. – Јас не ги разбирам колегите од опоизцијата, зошто темата ОБСЕ е толку важна? ОБСЕ кои на претседателските избори рекоа дека се…

...повеќе

Што претставува и од кога започнал гестот на покажување на „среден прст“?

Покажувањето среден прст е гест кој што се користи илјади години, а никој не може со сигурност да каже што значи оригиналниот „дрзок прст“, иако се претпоставува дека треба да претставува пенис. – Средниот прст е пенис, а двата свиткани прсти од страната претставуваат тестиси. Тоа е фалусен гест, вели познатиот антрополог, Дезмонд Морис за Би-Би-Си. Прв пишан документ во кој што се споменува покажувањето на среден прст е во комедијата „Облаци“ на Аристофан во 424 година пред нашата ера. Во комедијата среден прст му се покаува на Сократ од…

...повеќе