Заев: Важно е да се смени третманот на жената во општеството

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, придружуван од директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски, денеска се сретна со дел од членките на новоформираната Работна група за унапредување на родовата еднаквост во спортот. Координаторката на групата, Силвија Митевска, поранешна параглајдеристка и претседателка на граѓанското здружение „Такт“ и спортските работнички Андријана Будимир, Гордана Нацева, Моника Гаврилоска, и деканката на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје, Ленче Алексовска Величковска, на премиерот му ги презентираа целите на работната група, која е составена по препорака на првата национална конференција…

...повеќе

Македонија поуспешна од Норвешка

Нашите најдобри фудбалери вечерва со 2-0 ја совладаа селекцијата на Норвешка во пријателски натпревар, со што уште еднаш ја потврдија добрата форма. Стрелци на головите за победата на Македонија беа Горан Пандев и Кире Маркоски. Со оваа победа избраниците на селекторот Ангеловски ја завршија 2017 година, во која што забележаа само 1 пораз, а имаа 5 победи и 3 нерешени. Powered by WPeMatico

...повеќе

Американска фудбалерка го обвини Блатер дека ја допирал за време на доделување на награди

Голманката од американската фудбалска репрезентација, Хоуп Соло изјави дека поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер ја допирал по задник за време на свеченото доделување на наградите во 2013 година. – Бев во тотален шок, но морав да се воздржам за да ѝ ја доделам наградата на соиграчката Еби Вамбах за најдобра фудбалерка на светот, рече Соло. Блатер ги негираше ваквите обвинување. Powered by WPeMatico

...повеќе

Ботас ја освои пол позицијата во Бразил

Валтери Ботас од Мерцедес утре ќе стартува од првиот ред на трката за Големата на града на Бразил. Покрај него напред ќе биде и Себастијан Фетел од Ферари. Ботас го извози најбрзиот круг во квалификациите со време од 1.08.322. Од третата позиција ќе стартува Кими Раиконен со неговото ферари, додека четврт ќе биде Макс Верстапен од Ред Бул. Новиот шампион Луис Хамилтон трката ќе ја започне од последната позиција бидејќи не ги заврши денешните квалификации откако изгуби контрола на еден свиок и удри во зашттната ограда. Тргната за ГН на…

...повеќе

Градоначалничката на Барселона ги обвини каталонсктие власти дека ги излажале граѓаните за сопствени интереси

Сепаратистите испровоцираа тензии со еднострано објавената независност, која поголемиот број граѓани не ја сакаат. Тие ги излажаа граѓаните за сопствени интереси, обвини Ада Колау, градоначалничката на Барселона. Таа го обвини разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон дека создал „катастрофа“ и дека се однесувал неодговорно што довело до политичка криза во Шпанија. Колау е против отцепувањето на Каталонија од Шпанија, но кажа дека поддржува слободен официјален референдум. Powered by WPeMatico

...повеќе

Заврши 47. издание на најголемиот боксерски турнир „Златен гонг“

Денеска во малата сала на Спортскиот центар „Борис Трајковски“ се одржаа финалните натпревари во рамки на 47-то издание на најголемиот боксерски турнир „Златен Гонг“. Освојувач на наградата „Златен Гонг“ е Беким Вјерда (Албанија), за најдобар македонски боксер е прогласен Денис Муаремовски, најдобар техничар е Виолент Сулејмани (Косово), најдобар странски боксер е Лазар Станоевиќ (Србија), најдобар тренер е Кристијан Ходак (Хрватска), додека Бранислав Дамајановски (Србија) е прогласен за најдобар судија на турнирот. Првиот „Златен гонг“ се одржа пред повеќе од четириесет години на иницијатива на легендарниот спортски работник Живко Дуковски, а…

...повеќе

Македонија поуспешна од Норвешка

Нашите најдобри фудбалери вечерва со 2-0 ја совладаа селекцијата на Норвешка во пријателски натпревар, со што уште еднаш ја потврдија добрата форма. Стрелци на головите за победата на Македонија беа Горан Пандев и Кире Маркоски. Со оваа победа избраниците на селекторот Ангеловски ја завршија 2017 година, во која што забележаа само 1 пораз, а имаа 5 победи и 3 нерешени. Source: New feed

...повеќе

Американска фудбалерка го обвини Блатер дека ја допирал за време на доделување на награди

Голманката од американската фудбалска репрезентација, Хоуп Соло изјави дека поранешниот претседател на ФИФА, Сеп Блатер ја допирал по задник за време на свеченото доделување на наградите во 2013 година. – Бев во тотален шок, но морав да се воздржам за да ѝ ја доделам наградата на соиграчката Еби Вамбах за најдобра фудбалерка на светот, рече Соло. Блатер ги негираше ваквите обвинување. Source: New feed

...повеќе

Ботас ја освои пол позицијата во Бразил

Валтери Ботас од Мерцедес утре ќе стартува од првиот ред на трката за Големата на града на Бразил. Покрај него напред ќе биде и Себастијан Фетел од Ферари. Ботас го извози најбрзиот круг во квалификациите со време од 1.08.322. Од третата позиција ќе стартува Кими Раиконен со неговото ферари, додека четврт ќе биде Макс Верстапен од Ред Бул. Новиот шампион Луис Хамилтон трката ќе ја започне од последната позиција бидејќи не ги заврши денешните квалификации откако изгуби контрола на еден свиок и удри во зашттната ограда. Тргната за ГН на…

...повеќе

Градоначалничката на Барселона ги обвини каталонсктие власти дека ги излажале граѓаните за сопствени интереси

Сепаратистите испровоцираа тензии со еднострано објавената независност, која поголемиот број граѓани не ја сакаат. Тие ги излажаа граѓаните за сопствени интереси, обвини Ада Колау, градоначалничката на Барселона. Таа го обвини разрешениот каталонски лидер Карлес Пуџдемон дека создал „катастрофа“ и дека се однесувал неодговорно што довело до политичка криза во Шпанија. Колау е против отцепувањето на Каталонија од Шпанија, но кажа дека поддржува слободен официјален референдум. Source: New feed

...повеќе