Ексминистерката за култура пак си го барала пасошот – СЈО ја одби

Ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, тропнала на вратата на Јавното обвинителство на РМ за судот да ѝ го врати пасошот. Но, спротивно од случајот на Сеад Кочан, кога Обвинителството на Зврлевски се прогласи за надлежно да го застапува предметот пред Врховниот суд, од ЈОРМ овој пат рекле дека не се надлежни и за тоа барање да се обратат во СЈО. „Јавното обвинителство на Република Македонија ценеше дека не е надлежно да постапува по доставената иницијатива и ја препрати во надлежното Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат…

...повеќе

Адидас ја претстави топката за Светското првенство, дизјанот потсетува на тој од 1970

Адидас ја претстави официјалната топка што ќе биде користена за време на Светското првенство во фудбал кое што ќе се игра во Русија следната година. Топката е редизајн на класичната топка користена на Светското првенство во 1970 година. Во топките ќе биде вграден и микрочип кој што ќе служи за следење на брзината и траекторијата на топката што ќе помогне во следење и анализите. Со редизајнот на класичниот изглед од 1970, Адидас продолжува со ретро стилот кој што очигледно ќе биде доминантен на Светското првенство, со оглед на тоа што…

...повеќе

Адидас ја претстави топката за Светското првенство, дизјанот потсетува на тој од 1970

Адидас ја претстави официјалната топка што ќе биде користена за време на Светското првенство во фудбал кое што ќе се игра во Русија следната година. Топката е редизајн на класичната топка користена на Светското првенство во 1970 година. Во топките ќе биде вграден и микрочип кој што ќе служи за следење на брзината и траекторијата на топката што ќе помогне во следење и анализите. Со редизајнот на класичниот изглед од 1970, Адидас продолжува со ретро стилот кој што очигледно ќе биде доминантен на Светското првенство, со оглед на тоа што…

...повеќе

ВИДЕО: Златна Луи Витон ВЦ школка вредна 100 илјади долари

Златна Луи Витон ВЦ школка е изложена во Санта Моника. ВЦ школката е изработена од дизајнерката Илма Гор. Таа уништила 24 различни Луи Витон парчиња за да ја обложи школката со препознатливата кожа со логото на дизајнерската компанија и да ја создаде оваа луксузна ВЦ школка вредна 100 илјади долари. Source: New feed

...повеќе

ДРЕВНО ПРОРОШТВО: Една земја во Европа ќе се обидат да ја уништат, но таа ќе преживее и ќе стане Божји храм

Во пророштвото на непознат германски свештеник од 17 век се пишува за земјата која ќе доживее и преживее две страшни војни. Пророштвото е објавено во книгата “Тајните на пророкот” и го опишува 21 век како најизопачен од сите претходни, но се пишува и за земјата која се наоѓа на јужниот дел од Европа и која ќе се претвори во храм Божји. “Во многу држави децата ќе се кренат против своите родители, граѓаните против власта, верниците против Бога, целото човештво ќе се бори против поредокот. Ќе започне војна во која смртоносно…

...повеќе

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Вечерва во кино „Милениум“ беше отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ во организација на Младинскиот културен центар. Фестивалот се отвора со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд, кој што ја осови „Златната палма“ на Канскиот филмски фестивал. Фестивалот го отворија градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и директор на МКЦ; Златко Стевковски. Во официјалната селекција за награди се тркаат осум филмови, а шест во програмата СинеБалкан, кои се избрани од селекторот Бернд Будер. Во 11 фестивалски денови ќе бидат прикажани 135 филмови. Фестивалот официјално завршува на 19 ноември…

...повеќе

Со години не примал плата: Го исфрлиле од автобус бидејќи немал пари за карта, дошол на работа – и се обесил поради бедата

Работник во фабриката “Гоша” од Смедеревска Паланка, се обесил бидејќи повеќе не можел да ја издржи сиромаштијата. Со години не примал плата, работодавецот не му уплаќал пензиско и здравствено, а дома имал болен син и неподвижна мајка. Работникот на фабриката “Гоша” од Смедеревска Паланка, 56-годишниот Драган Младеновиќ, во четвртокот бил пронајден мртов на работното место. Се обесил бидејќи повеќе не можел да го трпи животот во немаштија. Според зборовите на неговите колеги, го “докрајчило” тоа што не може да им помогне на болниот син и мајка. Не примиле плата со…

...повеќе

Taa e војник и манекенка: Не се знае дали е поопасна кога носи пушка или кога ќе се слече по бикини (ФОТО)

Марија прв пат го привлече вниманието на корисниците на интернет пред неколку години, кога била регрутирана во армијата A post shared by MARIA MIRI DOMARK (@maria_domark) on Nov 7, 2017 at 2:15am PST Често во последно време имаме прилика да се увериме дека жените во израелската војска се навистина убави и згодни, покрај тоа што се борбени. Иако изгледа како ангел, Марија Мири Домарк (21) се претвора во навистина опасна девојка кога ќе облече униформа. A post shared by MARIA MIRI DOMARK (@maria_domark) on Oct 30, 2017 at 3:19am PDT…

...повеќе

Отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“

Вечерва во кино „Милениум“ беше отворен 16. Фестивал на европски филм „Синедејс“ во организација на Младинскиот културен центар. Фестивалот се отвора со сатиричната комедија „Квадратот“ на шведскиот режисер Рубен Естлунд, кој што ја осови „Златната палма“ на Канскиот филмски фестивал. Фестивалот го отворија градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и директор на МКЦ; Златко Стевковски. Во официјалната селекција за награди се тркаат осум филмови, а шест во програмата СинеБалкан, кои се избрани од селекторот Бернд Будер. Во 11 фестивалски денови ќе бидат прикажани 135 филмови. Фестивалот официјално завршува на 19 ноември…

...повеќе

Тој е главната ѕвезда на свадбата: Неговата изведба ги засени и младоженците (Видео)

Видеото од “свадбениот настап” на едно мало момче од Србија е објавено на Фејсбук страната СиБ.хр, а на него можете да го видите момчето кое пее како никој да не го гледа. За многу кратко време видеото го прегледале повеќе од 270.000 луѓе. Кога ќе го погледнете ќе ви стане јасно. Powered by WPeMatico

...повеќе