Британскиот министер за одбрана поднесе оставка

Министерот за одбрана на Велика Британија Маjкл Фалон поднесе оставка, јавуваат светските агенции повикувајќи се објава на уредник во Би-Би-Си на Твитер. Во пораката на социјалната мрежа се вели дека Фалон признал дека во минатото неговото однесување може да не одговарало на барањата. Се смета дека оставката е поврзана со скандалот за недозволиво однесување кон жени. Source: New feed

...повеќе

Рама ги смени сите префекти во Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама доцна попладнево ги разреши сите 12 префекти, колку што префектури функционираат во државата. Она што посебно паѓа во очи е тоа што на нивно место се поставени поранешни армиски старешини, коментираат локалните медиуми. За првпат има и префект жена. Тоа е Сузана Јанолари,инаку прва жена поручник.Таа ќе раководи со префектурата Тирана. За разлика од градоначалниците кои се избираат на непосредни избори префектите ги именува Владата. Рама смените ги оцени како неопходни за спроведување на реформите и борбата против канабисот. Неговиот противник, лидерот на опозициската Демократска партија…

...повеќе

Пасторе се сели во Интер

Хавиер Пасторе ќе биде нов член на калочигашот Интер тврди италијанскиот весник „Газета дело Спорт“. Според весникот, веќе е постигнат договор меѓу Интер и Париз Сен Жермен за премин на Пасторе во Милано. Пасторе кој во 2011 година мина од Палермо во ПСЖ за 43 милиони евра, е незадоволен од статусот кој го има во тимот од Париз, па сака да се врати во Италија. Во прилог оди и изјавата на тренерот на „неро-аѕурите“ Лучијано Спалети кој смета дека на Интер во моментов му е потребен уште еден играч од…

...повеќе

Рама ги смени сите префекти во Албанија

Албанскиот премиер Еди Рама доцна попладнево ги разреши сите 12 префекти, колку што префектури функционираат во државата. Она што посебно паѓа во очи е тоа што на нивно место се поставени поранешни армиски старешини, коментираат локалните медиуми. За првпат има и префект жена. Тоа е Сузана Јанолари,инаку прва жена поручник.Таа ќе раководи со префектурата Тирана. За разлика од градоначалниците кои се избираат на непосредни избори префектите ги именува Владата. Рама смените ги оцени како неопходни за спроведување на реформите и борбата против канабисот. Неговиот противник, лидерот на опозициската Демократска партија…

...повеќе

Пасторе се сели во Интер

Хавиер Пасторе ќе биде нов член на калочигашот Интер тврди италијанскиот весник „Газета дело Спорт“. Според весникот, веќе е постигнат договор меѓу Интер и Париз Сен Жермен за премин на Пасторе во Милано. Пасторе кој во 2011 година мина од Палермо во ПСЖ за 43 милиони евра, е незадоволен од статусот кој го има во тимот од Париз, па сака да се врати во Италија. Во прилог оди и изјавата на тренерот на „неро-аѕурите“ Лучијано Спалети кој смета дека на Интер во моментов му е потребен уште еден играч од…

...повеќе

Епилог на денот: Приведен Сокол Митровски, тон марихуана на Блаце, Заев најави истрага за корупција во Владата | Newsroom

Newsroom – 21:46 01/11 Во Собранието седнаа новите пратеници кои ги заменија оние што беа избрани за градоначалници на локалните избори. Поранешниот градоначалник на општината Ѓорче Петров, Сокол Митровски, утрово бил приведен . Алфа: На Блаце запленети над еден тон марихуана, но никој не е уапсен 365: На Блаце запленет еден тон марихуана МРТ: Над еден тон марихуана запленета на „Блаце“ 54 поврзани вести » Powered by WPeMatico

...повеќе

Први фотки од „Victoria’s Secret“ градникот од фантазиите за 2017-та

Еден месец пред моделите да слетаат во Шангај за спектакуларното Victoria’s Secret шоу, откриено е како ќе изгледа и кој модел ќе го носи овогодинешниот градник од фантазиите. Честа ѝ припадна на прекрасната Лаис Рибеиро, која официјално стана ангел во 2015-та година, но е во Victoria’s Secret семејството од 2010-та година. Именуван како Champagne Nights Fantasy Bra, златниот градник е проценет на 2 милиони долари, изработен од чисто злато со сини сафири и додаток декоративна огрлица. Очигледно, Лаис не била свесна за честа која ќе ѝ припадне годинава, па видеото…

...повеќе

Без вода дел од Центар и Карпош

Поради реконструкција на водоводна мрежа на булеварот „Митрополит Теодосије Гологанов“ бб, утре од осум часот прекинато водоснабдување ќе имаат дел од корисниците од Веро Тафталиџе до Т.Ц. „Олимпико“, како и една зграда од улицата „Прашка“. Поради дефект на цевка, без вода од осум часот ќе останат и дел од корисниците на улицата „Мајаковски 12“ во општина Центар. Прекините, соопшти РЦУК, ќе траат до санирање на проблемите. Source: New feed

...повеќе

ВИДЕО: Концепт автомобилот Волга-2020 ги импресионираше Американците

Американските медиуми посветени на автомобилизмот, воодушевени од новиот концепт автомобил Волга-2020 дизајниран од Александар Шторм. Автомобилската марка Волга се смета за остаток од минатото, меѓутоа концетпто Волга-2020 на дизајнерот Александар Шторм го оживува тој дух и го комбинира со модерен стил. Powered by WPeMatico

...повеќе

По Арсенал и Ливерпул сега и Барселона го бара Лемар

Раководството на шпанскиот фудбалски гигант Барселона се уште го бара наследникот на Нејмар, кој изминатово лето прејде во Пари Сен Жермен за рекордни 222 милиони евра. Каталонскиот весник „Спорт“ објави дека челните луѓе на Барселона повторно се фокусирани на ангажирање на младиот францускиот репрезентативец Томас Лемар. Весникот тврди дека Барселона веќе испратила понуда до тимот на Монако, за ангажирање на Лемар, за кој голем интерес пројавија и англиските премиер лигаши Арсенал и Ливерпул. 21-годишниот Лемар изминатите денови беше поврзуван со трансфер во Лондон, за кој англиските медиуми тврдеа дека Арсен…

...повеќе