Запленета марихуана на Блаце | Алфа

Алфа – 22:34 31/10 Дел од медиумите кај нас јавуваат за голема заплена на марихуана на граничниот премин Блаце. Дел од медиумите кај нас јавуваат за голема заплена на марихуана на граничниот премин Блаце. Според информации на Алфа станува збор за заплена од страна на … Сител: На Блаце запленети 750 килограми марихуана 24 Вести: Запленети 750 килограми марихуана Канал5: Канал 5 ексклузивно : Eден тон марихуана фатени на Блаце во вредност од околу 2 милиона евра 43 поврзани вести » Powered by WPeMatico

...повеќе

Алијанса за Албанците и БЕСА поднесоа 86 приговори за изборниот процес во Чаир

Алијанса за Албанците и БЕСА до Државната изборна комисија поднеле 86 приговори за изборниот процес во општина Чаир. Самиот број на поднесени приговори, како што рече Емат Мехмети од БЕСА, покажува за каков нефер изборен процес станува збор во оваа општина. Покрај разните неправилности во изборниот процес, имало и огромнен број неважечки гласачки ливчиња, поради што, како што истакна, имаат сериозни сомневања дека манипулацијата е направена токму со нив и затоа поголемиот број приговори се поврзани со тоа. Од ДИК бараат сериозно да ги разгледа овие приговори и да одлучи…

...повеќе

Владата ќе истражува како се трошеле парите предвидени за серијата „Македонија“

Агенцијата за филм на Република Македонија денеска пред министрите во Владата на РМ ја презентираше информацијата во врска со проект – играна серија „Македонија“. Според Агенцијата за филм на Република Македонија извршената контрола во врска со доделувањето на средства за овој проект и во врска со реализацијата на проектот, констатирала сериозни пропусти. Вонредниот инспекциски надзор во Друштвото за филмска и видео продукција „Јадран филм“ утврдил дека обврската за завршување на првата сезона од проектот – играна серија „Македонија“ воопшто не е реализирана согласно терминот утврден во договорот, односно до 4…

...повеќе

ВИДЕО: Најмалку двајца загинати и неколку повредени во Њујорк откако напаѓач со возило се залетал на велосипедска патека

Најмалку две лица загинаа, а неколку се повредени во напад со возило во близина на Светскиот трговски центар на Менхетен во Њујорк. Откако возилото на напаѓачот се судрило со друго возило тој продолжил да пука од огнено оружје. Од полицијата потврдија дека возилото влегло на велосипедска патека каде што удрило неколку луѓе и известија дека има неколку жртви и голем број повредени. Напаѓачот бил застрелан од страна на полицијата, по што бил уапсен, а властите уверуваат дека опасноста е помината. VIDEO from scene shows multiple bikers laying on the ground…

...повеќе

Пренамена на 86 милиони евра за реконструкција на 422 километри патишта

Осумдесет и шест милиони евра ќе бидат пренаменети за реконструкција на 26 регионални патни правци во вкупна должина од 422 километри. Пренамената на средствата е на предлог на Министерството за транспорт и врски, кој, како што соопшти владината служба за информирање, Владата го прифатила на денешната седница. Powered by WPeMatico

...повеќе

Домашен лек против кашлица за деца: Преку ноќ ја отстранува и ги чисти градите од насобраната слуз

Секој имал можност да се сретне со постојана кашлица, што е многу непријатно, а со тоа и не спречува во секојдневните работи. Во такви случаи, ние бараме било какво решение кое може да ни помогне да се ослободиме од таа кашлица. Поголем дел од времето земаме некои лекови со кои мислиме дека ќе се ослободиме од кашлање, но често само малку ја олеснуваат непријатноста. Наместо да ги употребувате сите овие лекови, би било подобро да подготвите некои од природните лекови со кои ќе можете да се ослободите од кашлање. Облогите…

...повеќе

ВИДЕО: Најмалку двајца загинати, а неколку повредени во Њујорк откако напаѓач со возило се залетал на велосипедска патека

Најмалку две лица загинаа, а неколку се повредени во напад со возило во близина на Светскиот трговски центар на Менхетен во Њујорк, а напаѓачот потоа започал и да пука од огнено оружје. Од полицијата потврдија дека возилото влегло на велосипедска патека каде што удрило неколку луѓе и известија дека има неколку жртви и голем број повредени. Напаѓачот бил застрелан од страна на полицијата, по што бил уапсен, а властите уверуваат дека опасноста е помината. VIDEO from scene shows multiple bikers laying on the ground after being struck by a truck…

...повеќе

Пренамена на 86 милиони евра за реконструкција на 422 километри патишта

Осумдесет и шест милиони евра ќе бидат пренаменети за реконструкција на 26 регионални патни правци во вкупна должина од 422 километри. Пренамената на средствата е на предлог на Министерството за транспорт и врски, кој, како што соопшти владината служба за информирање, Владата го прифатила на денешната седница. Source: New feed

...повеќе

Формирана работна група за владеење на правото во врска со следењето на комуникациите

Владата на Република Македонија на денешната 34 седница донесе одлука за формирање работна група за изготвување и следење на имплементацијата на Планот за реализација на препораките на група високи експерти за системски прашања од владеење на правото во врска со следењето на комуникациите, од 2015 година, соопшти владината прес-служба. За претседател на работната група е именуван Силјан Аврамовски, како претставник од Министерство за внатрешни работи, а групата е составена од 29 членови, вклучувајки претставници на министерства, на Собранието на РМ, на правосудството, на Народниот правобранител, како и на членови од…

...повеќе

Заев најави нов закон за заштита од дискриминација на прославата на роденденот на ЛГБТ Центарот за поддршка

Центарот за поддршка на ЛГБТ заедницата вечерва прослави пет години постоење во Музејот на современа уметност во Скопје, каде што премиерот Зоран Заев најави нов закон за заштита од дискримиација во согласност со меѓународните стандарди. Освен премиерот на прославата се обрати и Кочо Андоновски, програмскиот директор на Центарот, кој кажа дека направиле четири кампањи на локално ниво, за време на режим кој што ги напаѓал. – Два пати бевме цел на напади, токму на нашите родендени, рече Андоновски. Премиерот Заев ја уплатил и првата донација за Сигурната куќа на Центарот…

...повеќе